Ana Sayfa arrow Takım Yönetmeliği
Etkinlik Takvimi
December 2017
M T W T F S S
272829301 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
Ana Menü
Ana Sayfa
Orienteering Nedir?
Kontrol Tanımları
ODTÜ Takımı
Takım Yönetmeliği
Başarılar
İletişim
Bağlantılar
Duyurular
Parkur Kayıt
Antrenmanlar
  • Salı: 18:15 Baraka Spor Salonu
  • Perşembe: 18:15 Baraka Spor Salonu
  • Cuma: Serbest Antrenman (Takım sporcuları için)
  • Hafta sonu: Orienteering Parkuru
Son Etkinlikler ve Yarışmalar
No Latest Events

Takım Yönetmeliği PDF Yazdır

Image
1. ADI VE KURULUŞU

    Takımın adı “Orta Doğu Teknik Üniversitesi Orienteering ve Navigasyon Takımı” dır. İngilizce karşılığı “ Middle East Technical University Orienteering and Navigation Team” dir. Orta Doğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) Spor Müdürlüğü’ne bağlı olarak etkinliklerini sürdürür. Takım sporcuları ODTÜ Spor Kulübü’ne bağlı lisanslı sporculardır. 1999 - 2000 yılının 2. döneminde kurulmuştur.

1.1. Lisans

•    Takım sporcuları Orienteering Federasyonu’nun düzenlediği kademe yarışlarına ve şampiyonalara ODTÜ Spor Kulübü’ne bağlı lisansları ile katılırlar.
•    Lisans çıkarma işlemleri sadece yönetim kurulunun görevlendirdiği kişiler tarafından yapılabilir.
•    Üniversitelerarası Orienteering yarışlarına Türkiye Üniversite Sporları Federasyonu (TÜSF)’ na bağlı lisansları ile katılırlar.

2. TAKIM AMBLEMİ VE RENKLERİ

    Takım amblemi Ek 1’de gösterildiği gibi ODTÜ amblemi ile orienteering feneri (bayrağı) şeklinin birleşmesinden meydana gelmiştir. Renkleri kırmızı ve beyazdır. Takım olarak veya diğer kuruluşlarla ortaklaşa yapılan her etkinlikte amblemin haritalarda veya basılı dokümanlarda yer alması zorunludur. Takım amblemi değiştirilemez. Farklı koşullarda ve etkinliklerde takım ablemi yanında yardımcı amblemler de kullanılabilinir.

3. AMACI


    ODTÜ Orienteering ve Navigasyon Takımı, bilimsellik ve amatör bir ruh çerçevesinde, orienteering sporunun her dalını (koşu, bisiklet, kayak, engelliler, park, gece vb.) takım ruhu ve birlikteliğini koruyarak en iyi şekilde uygulamayı, öğretmeyi ve yaygınlaştırmayı, orienteering ve navigasyon ile ilgili tüm özel ve resmi, yurtiçi ve yurtdışı yarışmalara katılarak okulumuzu temsil etmeyi, etkinlikler, spor yarışmaları ve antrenman parkurları düzenlemeyi, düzenlediği yarışmalara yurtiçi ve yurtdışında yer alan grupları davet etmeyi, orienteering haritaları ve parkurları hazırlamayı, haritaların çizimi ile ilgili eğitim çalışmaları ve uygulamaları yapmayı, diğer kuruluşlarla birlikte organizasyonlarda görev almayı, orienteering antrenmanı yapmayı, yaptırmayı ve antrenman disiplinini öğretmeyi amaçlar.

4. ETKİNLİKLERİN KAPSAMI


    Etkinlikler, orienteering ve navigasyon alanında sporcunun yön bulma yeteneğini, pusula kullanımını ve harita okuma yetisini geliştiren, arazide rahat ve hızlı bir şekilde ilerlemeyi ve hedef noktalarına en kısa sürede ulaşmayı sağlayan teknikleri öğretmeyi amaçlayan teorik ve/veya pratik bir içeriğe sahiptir. İleri seviyelerde orienteering parkurunun hazırlanmasına yönelik eğitimler verir. Tüm bu etkinliklerin diğer orienteering ile ilgili diğer topluluk, grup ve kişilerin düzenlediği etkinliklerle çakışmamasına dikkat edilir. Bu amaçlar doğrultusunda etkinlikler akademik yıl boyunca her türlü doğa koşulunda yapılır.

4.1. Tanışma Toplantısı

    Her akademik dönemin başında yeni sporcuların katılımını sağlamak ve takımın tanıtımı için ODTÜ Yerleşkesi’nde tanışma toplantısı düzenlenir. Bu toplantıda orienteering sporunun kısa bir tanımı yapılır, Takım hakkında genel bilgiler verilir, Takım’ın amaç ve etkinlikleri belirtilir. Ayrı bir günde tanışma parkuru hazırlanarak katılımcılara orienteering sporu tanıtılır.

4.2. Bahar Şenliği Etkinliği

    ODTÜ’nün her sene düzenlediği Bahar Şenliği’nde bütün takım sporcularının işbirliği ile yeni başlayanlar ve deneyimliler için farklı zorlukta ve türde orienteering parkurları düzenlenerek ve stand açılarak orienteering sporunun tanıtılması ve yaygınlaştırılması amaçlanır.


4.3. Antrenman Parkurları


    Sporcuların kondisyon antrenmanları dışında orienteering tecrübelerini ve yeteneklerini geliştirmek amacı ile farklı türlerde orienteering antrenman parkurları düzenlenir. Bu antrenman parkurlarına diğer topluluk ve gruplar belirli bir ücret karşılığında katılabilirler. Her hafta sonu antrenman parkuru olacak şekilde düzenlenir. Diğer topluluk, grup veya takımların düzenlediği parkurlara katılma olanağı var ise zamanı ayarlanabilinir.

4.4. Yılbaşı Gece Orienteering Etkinliği

    Her sene yılbaşı öncesi (29 - 30 Aralık) yeni yılı kutlamak adına ODTÜ kampüs içerisinde gece orienteeringi düzenlenir.

4.5. 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı Etkinliği

    Her sene 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı tarihine yakın pazar günü Cumhuriyet Bayramı etkinliği düzenlenir ve herkesin katılımı sağlanır.

5. TAKIM SPORCULARI

    Her akademik dönemin başında düzenlenen tanışma toplantıları (Bkz. Bölüm 4.1.) ile katılımcılar takıma girmeye teşvik edilir. Katılımcı dönem içinde katıldığı antrenmanlar ve etkinlikler (parkurlar) göz önüne alınarak takıma girmeye hak kazanır. ODTÜ öğrencisi ya da mezunu olmayanların takım antrenman ve parkurlarına katılımı serbesttir. Bu kişiler üniversitelerarası yarışmalarda okul takımına katılamazlar. Ancak kulüp lisansı almaları ODTÜ Spor Müdürlüğü ve Takım Yöneticilerinin onayı ile mümkündür. Sporcuların takıma seçimi, antrenman ve etkinliklere katılımları göz önünde bulundurularak yönetim kurulu ve antrenörler tarafından yapılır.5.1. Takım Sporcularının Hak ve Görevleri


•    Takımın amaçlarına ve ruhuna uygun hareket etmek.
•    Yarışmalarda takımın adını kötüleyici, sporcu ahlakına uymayan tarz ve hareketlerden kaçınmak
•    Verilen ya da kendi isteğiyle üstlenmiş olduğu görev veya görevleri zamanında yerine getirmek.
•    Etkinlikler sırasında etkinlik sorumlularına karşı gelmemek.
•    Önerileri ve eleştirileri doğrudan takım kaptanına veya yöneticiye bildirmek.
•    İlan panolarını takip etmek, internet, e-posta ve kısa mesaj aracılığı ile gelen çağrılara geçerli mazeret gösterilmediği sürece uymak.
•    Toplantılara katılmak.
•    Teorik ve pratik eğitimlere aktif olarak katılmak.
•    Yarışlara katılmak.
•    Bir yılını dolduran sporcular için parkur hazırlamak (Bkz. Bölüm 6.1)
•    Takım içi bilgi alışverişinde bulunmak.
•    Takımın tüm olanaklarından kurallar çerçevesinde yararlanmak.
•    Takım odasının kullanım kurallarına uymak.
•    Yöneticinin hazırladığı dönem sonu raporuna ulaşmak, raporla ilgili görüş ve itirazlarını belirtmek.

Her akademik dönemin başında katılan yeni sporcular takım malzemelerinden (pusula, vs.) öncelikli olarak yaralanır.

5.2. Feragatname

    ODTÜ Orienteering ve Navigasyon Takımı’na katılan herkes Ek 2 de yazılı olan feragatnameyi okuyup imzalamakla yükümlüdür.


5.3. Takımdan Düşme

    Geçerli mazereti olmaksızın dönem boyunca yapılan etkinlik, yarış ve toplantılara az katılım gösterenler (Bkz. Bölüm 6) yarışlarda takım sporcusu olarak sahip oldukları haklarını kaybederler. Tekrar takıma girebilmeleri mümkündür.

5.4. Takımdan Uzaklaştırılma

    Takım amacına uygun olmayan, sporcu görevlerine aykırı davranan kişi ya da kişiler raporlar veya kaptanların ve yöneticinin kişisel gözlemleri doğrultusunda yönetici veya kaptanlar tarafından ikaz (Takımdan Düşme) edilir. Ancak bu davranışlar bir kez daha tekrar ederse ya da gelişme göstermez ise kişi ya da kişiler ikaz edilmeksizin takımdan uzaklaştırılır.

    Takımdan uzaklaştırılan kişi ya da kişilerin ODTÜ Orienteering ve Navigasyon Takımı’ndaki sporcu hak ve yükümlülükleri sona erer, e-posta listesinden çıkartılır. Takımdan uzaklaştırılma nedeni e-posta listesinde duyurulur. Takımdan uzaklaştırılan kişi ya da kişilerin tekrar takımda yer alması mümkün değildir.

6. TEORİK VE PRATİK EÐİTİMLERE KATILIM

    Dönem başından itibaren yapılan antrenmanların, teorik derslerin ve takımımızın veya diğer topluluk, grup, takım ve şahısların ilan ederek düzenlediği tüm orienteering etkinliklerinin büyük çoğunluğuna katılım zorunludur. Takım seçmelerinde sporcunun katılımı nicelik ve/veya nitelik olarak değerlendirilir. Sporcunun katılım ve performansı takım seviyesine göre yetersiz görüldüğünde sözlü ve/veya yazılı olarak uyarılır.

6.1. Parkur Hazırlama

    Aktif olarak bir yılını dolduran takım sporcularından parkur düzenleme dersini takiben takımlar oluşturulur. Bu takımlarda en tecrübeli kişi takımın lideri olur ve dönem başında yapılan programa göre her hafta bir takım etkinlik düzenler. Bir yılı dolmamış yeni takım üyesi takım yöneticisi uygun görür ise kendi isteğine göre parkur düzenleyen bir takımda yer alabilir.

7. YARIŞLARA KATILIM

    Düzenlenen tüm özel ve resmi düzeydeki yarışmalara bütün takım sporcuların katılımı zorunludur. Takım sporcusu olmayanlar da kendi imkanları ile yarışmalara katılabilir. Yarışma takviminden en az bir hafta önce takım sporcuları yukarıda sözü geçen yarışmalara katılamama durumları olduğunda geçerli mazaretlerini takım kaptanı ya da yöneticisine bildirmek zorundadır. 1 dönemini doldurmamış sporcular ancak antrenörlerin görüşleri doğrultusunda yeterli görülürler ise federasyon kademe yarışlarına ya da özel yarışlara götürülürler.

7.1. Etkinlik Sorumlusu

    Şehir içindeki günübirlik etkinliklerde, etkinlik günü katılanlar arasından katılımcılarca seçilir. Görevi, süre, sonuç ve haritaları takım yöneticisine iletmektir.

7.2. Etkinlik Öncesi Toplantı

    Şehirdışı ve konaklamalı etkinlik veya yarışlardan en az bir hafta önce toplantı yapılır. Toplantıda sporcu listesi, konaklama, ulaşım gibi konular üzerinde durulur ve görev dağılımı yapılır. Yarışta takımı temsil edecek erkek ve bayan takım kaptanları seçilir.

8. TAKIM SORUMLULARI VE GÖREVLERİ

8.1. Yönetim Kurulu
    Her akademik senenin başlangıcında bir sene ya da daha fazla süre boyunca aktif olarak takımda bulunan kişiler içinden en az bir dönemini doldurmuş aktif sporcular tarafından kapalı oylama yöntemi ile seçilir. Yönetim kurulu seçimlerde oy kullanan sporcu sayısı 30’u geçmediğinde 7, geçtiğinde ise 9 kişiden oluşur. Yönetim kurulunun %50’si görevini bıraktığı takdirde ya da yönetim kurulu gerekli gördüğünde olağanüstü toplantı yapılır.

8.2. Yönetici ve Görevleri

    Takım Yöneticisi her senenin sonbahar döneminde yönetim kurulu üyeleri tarafından seçilir. İki senesini doldurmuş ve takım sporcusu olarak yukardaki koşulları yerine getirmiş yönetim kurulu üyesi herkes aday olabilir. Takım yöneticisi yönetim kurulu üyeleri tarafından kapalı oyla ve oy çokluğuyla seçilir. Seçilen yönetici en fazla 2 sene (4 akademik dönem) ara vermeden görevine devam edebilir.

•    Takım Yöneticisi, kararları takımdaki en tecrübeli, yetkin ve uygun kişilerle ve/veya gerektiğinde yönetim kurulu üyeleri ile demokratik bir ortamda fikir alışverişi yaptıktan sonra verir.
•    Takım sporcularının görev dağılımını organize eder.
•    Takımın bütünlüğünü ve ruhunu korumakla yükümlüdür.
•    Yarış öncesi kaptanları belirler.
•    Yarış için takımı oluşturur.
•    Her dönem Malzeme, İletişim ve Mali sorumluları’nın seçilmesi için toplantı düzenler.
•    Aktivite raporlarını değerlendirir ve dönem sonu raporu hazırlar.
•    Bürokratik işleri (malzeme alım dilekçesi, gerekli izinler vb.) yerine getirir ya da görevlendirir.

8.3. Takım Kaptanları ve Görevleri

    Takım kaptanları resmi ve özel yarışmalarda takımı temsil eden kişilerdir. Takım kaptanları bir yılını doldurmuş yetkin aktif sporcular arasından bay ve bayan (her yarış kategorisi için) ayrı ayrı seçilir. Görevini eksik ve sorumsuz yaptığında, kötüye kullandığında yönetici tarafından uyarılır ve sürekliliği durumunda görevden uzaklaştırılır. Görevi devralacak kişi aktif sporcular arasından seçilir.

•    Takımı motive eder.
•    Takımla ilgili öneri, görüş ve sorunları yöneticiye iletir, sorunları yerinde çözmeye çalışır. Gerektiğinde takım sporcularını uyarır.
•    Takım ruh ve bütünlüğünü korumak ve denetlemek ile yükümlüdür.
•    Yarış sonrası etkinlik raporu hazırlayıp yöneticiye iletmekle yükümlüdür.
•    Gerekli gördüğünde kendisine yardımcı(lar) seçer.
•    Yarış boyunca takımın teknik ihtiyaçlarını belirlemek ve yerine getirmekle yükümlüdür.

8.4. Malzeme ve Takım Odası Sorumlusu ve Görevleri

    Takımın sahip olduğu tüm malzemelerin ve takım odasının sorumluluğunu üstüne alan kişidir. Yönetim Kurulu üyeleri arasından oy çokluğuyla seçilir. Kendine sporcular arasından yardımcı seçebilir. Görevini eksik ve sorumsuz yaptığında, kötüye kullandığında yönetici tarafından uyarılır ve sürekliliği durumunda görevden uzaklaştırılır. Görevi devralacak kişi aktif sporcular arasından seçilir.

•    Takım yöneticisine karşı sorumludur.
•    Malzemelerin bakım, onarım, sayım ve kontrolünü yapar.
•    Gerektiğinde takım sporcularına malzeme verir ve teslim alır.
•    Her dönem sonu, malzemelerle ilgili bir raporu takım yöneticisine sunar, arşiv için bir kopyası çıkartılır.
•    Malzeme ihtiyaçlarını belirler, yöneticiye sunar. (Her sene okul tarafından yapılan malzeme alımı için)

8.5. Mali Sorumlu ve Görevleri

    Takımın tüm mali işlerini yürütmekten sorumludur. Yönetim Kurulu üyeleri arasından oy çokluğuyla seçilir. Kendine sporcular arasından yardımcı seçebilir. Görevini eksik ve sorumsuz yaptığında, kötüye kullandığında yönetici tarafından uyarılır ve sürekliliği durumunda görevden uzaklaştırılır. Görevi devralacak kişi aktif sporcular arasından seçilir.

•    Takım gelir ve giderlerini kontrol eder.
•    Takım yöneticisine karşı sorumludur.
•    Her dönem sonu takım yöneticisine mali rapor sunar.

8.6. İletişim Sorumlusu ve Görevleri

    Takımın tanıtımından, kendi arasında ve diğer topluluk, kişi ve kuruluşlarla olan iletişiminden sorumludur. Yönetim Kurulu üyeleri arasından oy çokluğuyla seçilir. Kendine sporcular arasından yardımcı seçebilir. Görevini eksik ve sorumsuz yaptığında, kötüye kullandığında yönetici tarafından uyarılır ve sürekliliği durumunda görevden uzaklaştırılır. Görevi devralacak kişi aktif sporcular arasından seçilir.

•    Panoyu düzenler ve güncellemesini yapar.
•    İnternet sitesini günceller.
•    İletişim listesinin yöneticiliğini (moderator) yapar.
•    Orienteering ile ilgili her türlü yurtiçi/yurtdışı organizasyonun takım içi ve dışında duyurulmasından sorumludur.
•    Yapılan ve yapılacak etkinliklerin ODTÜ bültenlerinde ve yazılı materyallerinde yer almasını sağlar.
•    Takım yöneticisine karşı sorumludur.

8.7. Arşiv Sorumlusu ve Görevleri

    Takım arşivini güncelleyen ve düzenleyen kişidir. Yönetim Kurulu üyeleri arasından oy çokluğuyla seçilir. Kendine sporcular arasından yardımcı seçebilir.  Görevini eksik ve sorumsuz yaptığında, kötüye kullandığında yönetici tarafından uyarılır ve sürekliliği durumunda görevden uzaklaştırılır. Görevi devralacak kişi aktif sporcular arasından seçilir.

•    Yapılan her etkinlikte hazırlanan haritalardan 1 kopya takım arşivine konmak üzere ayrılır.
•    Katılınan her özel ve resmi yarışın harita ve sonuçları arşiv dosyasına konulur.
•    Kaptanların ve takım yöneticisinin hazırladığı tüm raporlar arşive eklenir.
•    Beyan ve feragatname ayrı bir dosyada arşivlenir.

Madde 8.4, 8.5, 8.6 ve 8.7 de belirtilen görevler öncelikli olarak yönetim kurulunda bulunan kişiler arasında seçilir ancak Yönetim Kurulu’nu kararı ile yönetim kurulunda bulunmayan aktif sporcular arasından da seçilebilir.

9. RAPORLAR

    Hazırlanan tüm raporlar yıllık olarak arşivlenir.
9.1 Etkinlik Raporu

    Etkinlik raporu, etkinliği takip eden 10 gün içerisinde yöneticiye iletilir. Seçilen takım kaptanlarının hazırlayacağı raporlarda yer alması gereken konular şunlardır:

•    Yarış tarihi, yeri ve düzenleyeni,
•    Ulaşım ve konaklama yapılan yer ile ilgili bilgiler, öneriler, görüşler,
•    Katılan sporcular,
•    Parkur süreleri ve sıralamalar,
•    Yarış parkuru haritaları (2 kopya ),
•    Görüşler (takım sporcularının performansları, takım içi uyum, hal ve hareketleri, iyi yönleri, eksikleri)

9.2. Dönem Sonu Durum Raporu

    Dönem sonunda takım yöneticisinin hazırlayacağı durum raporunda yer alması gereken konular şunlardır:

•    Katılınan bütün etkinlik ve yarışlar
•    Alınan dereceler
•    Malzeme raporu
•    Mali Rapor
•    Takımın hal ve gidişatı, alınması gereken önlemler ve görüşler

    Bunların dışında uygun gördüğü konuları raporunda belirtebilir.

10. İLETİŞİM

    Takım içi iletişim öncelikle internet yolu ile yapılır. Takımın resmi internet sitesi, e-posta ve e-posta listesi adresleri aşağıda belirtilmiştir. Gerektiği hallerde iletişim kısa mesaj ile de yapılır. Büyük spor salonunda bulunan panoya ilanlar asılır. E-posta adresleri aşağıda belirtilmiş olup kullanım kuralları maddeler halinde belirtilmiştir. Takım olarak veya diğer kuruluşlarla ortaklaşa yapılan etkinliklerde e-posta ve internet adresi harita ve yazılı dokümanlarda yer alması zoruludur.

e-posta adresi:
e-posta listesi:
       
İnternet adresi: http://orienteering.metu.edu.tr

10.1. E-posta listesi kullanım kuralları

•    Doğrudan veya dolaylı olarak orienteering ile ilgili mailler dışındaki e-posta’ların gönderilmesi uygun değildir.
•    Listeye gönderilen her e-postanın altına gönderenin imzası olması gereklidir.
•    Gönderilen her e-posta’da yazılanlar e-posta’yı listeye göndereni bağlar.
•    Listeye ticari amaçlı reklam içeren e-posta’ların gönderimi yasaktır.
•    Gönderilen her e-posta’nın konusu belirtilmelidir.
•    Kişisel adresi bilinmeyen kişi ya da kişilere e-posta gönderilmesi durumunda konu kısmına o kişi ya da kişilerin adları yazılması suretiyle diğer kişilerin vakit kaybı önlenmelidir.

11. MALZEME KULLANIMI

    Bireysel kullanılan malzmelerin (pusula, Sport Ident yüzük) öncelikli kullanım hakkı her dönem yeni katılan kişilerindir. Yeni katılan takım sporcuları birinci dönemlerini doldurduklarında kendi pusulalarını almaları önerilir. Pusula alımı uygun olduğu taktirde ODTÜ Orienteering ve Navigasyon Takımı tarafından organize edilerek yapılabilir. Ayrıca kişi bağımsız olarak kendi pusulasını alabilir.

    Takıma ait olan fener, zımba, telsiz vb. malzemeler sadece takım etkinliklerinde kullanılabilir. Kişisel olarak veya takım dışı etkinliklerde kullanımı takım yöneticisi uygun gördüğü taktirde olabilir. Her sene ihtiyaç doğrultusunda takım yöneticisi tarafından malzeme sorumlusunun raporları göz önüne alınarak malzeme alımı için ODTÜ Spor Müdürlüğü’ne dilekçe verilir.

12. HARİTALAR

•    Gizlilik prensibi içeren degişik ölçekteki haritalar ve/veya hava ve uydu fotoğrafları Yönetim Kurulu ve ODTÜ Spor Müdürlüğü’nün onayı dışında takım harici aktivitelerin hiçbirinde kesinlikle kullanılamaz.
•    ODTÜ Orienteering ve Navigasyon Takımı’nın ürettiği haritalar orienteering amacı dışında kullanılamaz. Her türlü telif hakkı ODTÜ Orienteering ve Navigasyon Takımı’nca saklıdır. Aski davranışlarda bulunanlar ODTÜ Spor Müdürlüğü yetkililerine bildirilir.
•    Etkinliklerde kullanılan haritalarda haritayı çizen kişi veya kurum kaynak olarak gösterilmelidir.

13. YARALANILAN KAYNAKLAR

•    İstanbul Orienteering Spor Kulübü Derneği Ana Tüzüğü
•    Orta Doğu Teknik Üniversitesi Dağcılık ve Kış Sporları Kolu Yönetmeliği

Son Güncelleme ( Haziran 24, 2007 16:35 )

Mambo is Free Software released under the GNU/GPL License.