Ana Sayfa arrow Orienteering Hakkında
Etkinlik Takvimi
December 2017
M T W T F S S
272829301 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
Ana Menü
Ana Sayfa
Orienteering Nedir?
Kontrol Tanımları
ODTÜ Takımı
Takım Yönetmeliği
Başarılar
İletişim
Bağlantılar
Duyurular
Parkur Kayıt
Antrenmanlar
  • Salı: 18:15 Baraka Spor Salonu
  • Perşembe: 18:15 Baraka Spor Salonu
  • Cuma: Serbest Antrenman (Takım sporcuları için)
  • Hafta sonu: Orienteering Parkuru
Son Etkinlikler ve Yarışmalar
No Latest Events

Orienteering Hakkında PDF Yazdır E-Posta

Tanımı

Orienteering (Türkiye’de Oryantiring olarak yazılmaktadır.) genellikle ağaçlık alanlar ile ormanda yapılan “outdoor” bir spordur. Ancak parklarda, üniversite kampuslarında, okullarda ve kapalı alanlarda da ufak etkinlikler ve başlangıç çalışmaları olarak mükemmel fırsatlar sağlayabilir.Orienteering özel olarak çizilmiş çok detaylı topografik harita kullanılarak yapılan bir navigasyon sporudur. Orienteering, zeka ile fiziksel becerinin birleşimi “düşünce sporu” olarak da tanımlanabilir.

Kısaca “Orienteering katılımcıların ,bilinmeyen bir alanda harita ve pusula yardımı ile yönlerini bularak önceden yerleştirilmiş kontrol noktalarına sırası ile uğrayarak, kazananı en kısa sürede tamamlayanın belirlediği fiziksel ve zihinsel beceriye dayalı bir spordur.

Tarihi

Orienteering 1890ların sonlarına doğru askeri bir antrenman olarak İsveç’te başlamış ve İsveç ordusundan Binbaşı Ernst Killander’in çabaları sonucunda yaygınlaşmıştır. Sporun gelişmesi 1950lere kadar İskandinavya’da kapalı kalmış olduğu için önceleri yavaş olmuştur. 1960larda Orienteering Britanya, Kanada ve Avustralya’ya sıçramış, bunu 1970lerde Amerika Birleşik Devletleri ve Yeni Zelanda izlemiştir. Güney Afrika 1981 yılında Orienteering sahnesindeki yerini almıştır.

Uluslararası Orienteering Federasyonu (International Orienteering Federation, IOF) 1961 yılında kurulduğunda 10 ülke üyeliğinden meydana geliyordu. Bir sonraki sene ilk Dünya Şampiyonası Norveç’te Avrupa Şampiyonası adı altında –o sene Avrupa dışından üye ülke bulunmadığı için- gerçekleştirildi. Bugün IOF dünya çapında 60 dan fazla tam üye ülkeye (Türkiye’de bunlardan biri) sahiptir ve Orienteering’in çeşitleri bir çok ülkede yapılmaktadır.

Nasıl Yapılır

Orienteering parkuru haritada belirtilen sırası ile ziyaret edilecek bir dizi kontrol noktasından meydana gelmiştir. Kontrol noktaları yerleri haritada daire ile işaretlenen, ayırt edilebilen arazi özellikleridir. Örneğin girinti, çukur, patika kesişimi. Kontrol noktaları arazide turuncu-beyaz ya da kırmızı-beyaz bayraklarla belirtilir ve tam olarak haritada belirtilen yerlere yerleştirilir.

Her kontrol noktası tanımlama için kontrol numarasına ve katılımcının doğru kontrol noktasına uğradığını kanıtlamak için zımba ya da elektronik zamanlama ünitesine sahiptir. Yarışmacı yarışma sırasında, bölgenin Orienteering haritasını, tüm kontrol noktalarının açıklamalarının listesini (control description) ve kontrol kartı taşır. Kontrol kartı başlangıç ve bitiş zamanını kaydetmek ve her kontrol noktasında bulunan zımba ile işaretleme için kullanılır. Eğer elektronik sistem kullanılıyor ise zamanı ve uğranılan hedef numaralarını kaydetmek için kontrol kartı yerine elektronik yüzükler kullanılır.

Her katılımcı yaşına ve tecrübesine göre çeşitli zorluk ve uzunluklarda olan belirli yaş kategorileri için hazırlanmış olan parkurlardan birine katılır.her yaştan katılımcı koşarak ya da yürüyerek Orienteering sporunu yapabilir. Yarışmacılar belirli zaman aralıkları çıkış alarak yarışmaya başlarlar.

Yarışmacı olarak amaç, tüm kontrol noktalarını navigasyon becerilerini kullanarak mümkün olan en kısa sürede bularak bitirmektir. İki kontrol noktası arasındaki rota seçimi yarışmacının kendisine aittir. Birinciyi en kısa sürede parkuru tamamlayan süre belirler. Orienteering seçilen rotada kalarak ilerlemek için sürekli konsantrasyon gerektiren bireysel bir spordur.

Son Güncelleme ( Şubat 13, 2006 13:49 )

Mambo is Free Software released under the GNU/GPL License.